جامعه معلولین استان خوزستان

امروز:
سه شنبه, 04 آبان 1400
اعتلای شخصیت و ارتقای کیفیت زندگی معلولین

مطالب جدید امروز

گله‌مندی معلولان اهواز از نامناسب بودن معابر شهر برای تردد

جامعه معلولین استان خوزستان برای طرح کردن مشکلات خود برای عبور و مرور در شهر اهواز جلسه‌ای با حضور شهردار این کلانشهر برگزار کردند.

ر این جلسه نمایندگان معلولان شهر اهواز به بیان مشکلات عمده خود در تردد شهری و نبود فضا و بستر مناسب برای حضور معلولان در میان سایر اقشار مردم پرداختند.

در همین ارتباط بشیر مولایی اظهار داشت: متاسفانه شهرداری در ادوار مختلف پروانه ساخت می‌دهد که هیچگونه فضای مناسبی برای حضور فرد معلول در آن وجود ندارد.

وی افزود: عمده مدارس ما بستر مناسبی برای حضور فرد معلول ندارند و این به مشکلی برای عدم ادامه تحصیل اغلب معلولین تبدیل شده، همچنین مشاهده می‌کنیم که در شهر بزرگی مانند اهواز هیچ فضای مناسبی برای حضور معلولان همراه با خانوده خود در پارک‌ها وجود ندارد و این در صورتی است که فرد معلول به حضور در فضای باز نیاز روحی دارد.

رئیس جامعه مردم نهاد معلولین استان خوزستان با ابراز گله از نبود حداقل بستر سازی مناسب در شهر اهواز برای معلولان بیان کرد: حتی مشاهده می‌شود در اکثر مکان‌های عمومی، اداری و بسیاری جاهای دیگر حتی حق داشتن سرویس بهداشتی مخصوص برای افراد معلول در نظر گرفته نشده است.

وی درباره تشکیل این سازمان مردم نهاد گفت: سازمان مردم نهاد معلولین استان خوزستان شعبه از جامعه معلولین کشور و جزء اولین سازمان‌های مردم نهاد در استان خوزستان است که از جمله کارهای مهم آن برگزاری کلاس‌ها و دورهای آموزشی برای معلولان است.

مولایی درباره سایر اقدامات جامعه معلولین استان خوزستان تصریح کرد: این سازمان کمیته درمانی متشکل از پزشکان خیر و نیکوکار دارد که معلولین را به صورت رایگان ویزیت و درمان می‌کنند.

وی درباره عدم توجه به حضور معلولان مانند سایر افراد دیگر در جامعه ابراز گله‌مندی کرد و گفت: متاسفانه گاهی مسئولان و برخی افرادی که می‌توانند به جامعه معلولین کمک کنند با تعجب از فعالیت این سازمان مردم نهاد می‌پرسند از یاری به ما دریغ می‌کنند.

یک گام برای بهتر شدن

همچنین علی سواری رئیس کمپین مردم نهاد درب بطری در این جلسه اظهار داشت: با الگو برداری از سایر شهرها در شهر اهواز برای حمایت از معلولان کمپین درب بطری را به راه انداختیم و هدف ما شناساندن معلولین و یاری رساندن سایر افراد جامعه با حداقل هزینه به معلولین است البته این امر بدون درنظر گرفتن ایجاد فرهنگ سازی برای تفکیک زباله و پیشگیری از خسارت‌های زیست محیطی به شهر است.

وی افزود: از شهرداری درخواست داریم که بیشتر، از این اقدام مردمی حمایت کند تا در کنار درب بطری به جمع‌آوری بطری نیز رو بیاوریم و گامی به سمت جلو برداریم.

الزام رعایت کف‌و بر در ساختمان‌ها لحاظ خواهد شد

منصور کتانباف با دریافت نظرات و پیشنهادات معلولان اظهار داشت: همه انسان‌ها از یک حق در جامعه برخوردار هستند و حقوق معلولان نیز باید مانند سایر معلولان در نظر گرفته شود، همچنین گاهی ما در سخن فقط از وضعیت معلولان ابراز گله و با آن‌ها همدردی می‌کنیم اما واقعیت این است تنها شما می‌توانید وضعیت خودتان را درک کنید.

وی افزود: سایر افراد جامعه در برابر شما برای بهبود وضع حضورتان در جامعه مسئولند اما شاهد هستیم که در استان خوزستان و به ویژه اهواز شرایط برای تردد راحت معلولان مناسب نیست و این به ادوار گذشته شهرداری نیز باز می‌گردد.

شهردار کلانشهر اهواز خطاب به حاضران گفت: باید در شهر شرایط به‌گونه‌ای باشد که بتوانید به راحتی تردد کنید. یکی از این شرایط همسان سازی است تا همه اقشار از معلول تا ناتوان و کم‌توان جسمی باید بتوانند به راحتی در خیابان عبور و مرور کند.

وی تصریح کرد: در دوره جدید شهرداری الزام وجود کف‌ و بر را همراه با صدور پروانه ساخت قرار داد و در واقع یکی از موارد لحاظ شده در صدور پروانه ساخت است که کد اعتباری به سازنده داده می‌شود و اگر  رعایت نشد ساخت متوقف و پروانه پایان کار داده نمی‌شود.

کتانباف با بیان اینکه امکان تخلف در هر امری صورت دارد اما این تخلف مشهودی امکان تحقق ندارد، ادامه داد: باید در ساخت یک ساختمان در نظر داشت که امکان ویلچری شدن برای تمام افراد از جمله خودمان و خانواده‌مان نیز وجود دارد.

از دادن قول غیر عملی معذوریم!

وی همچنین درباره اشتغال بانوان کارآفرین معلول خاطرنشان کرد: درصدد هستیم که دو ماه از سال را در وضعیت جوی مناسب برای ارائه دستاوردهای بانوان کارآفرین در شهر اهواز قرار دهیم؛ این امکان را وجود دارد که غرفه‌هایی را برای دستاوردهای زنان کارآفرین معلول نیز اختصاص دهیم.

شهردار کلانشهر اهواز گفت: درباره پایلوت آزمایشی یکی از مناطق مرکزی اهواز برای مناسب سازی معلولان باید این را در نظر بگیریم که در اهواز مناطقی وجود دارند که حتی از آسفالتی مناسب در خیابان و جاده‌هایشان محروم هستند حالا اگر منطقه‌ای که نسبت به آن مناطق را از نو مورد توجه قرار دهیم شاید بسیار خوب و عادلانه نباشد و باید قول‌های عملی بدهیم که بتوانیم از اجرایی کردنش بربیاییم.

وی در پایان افزود: برخی مکان‌ها، ادارات و ساختمان‌ها مانند بانک باید وظیفه اجتماعی خود را بدانند به‌خصوص اینکه معلولین نیز افرادی در جامعه هستند که باید از سایر حقوق شهروندی برخوردار باشند. گاهی با کارهای نمادین می‌توان به مطالبه‌گری رفت و از مسئولان برای معلولین مناسب سازی فضا شهری را خواستار باشیم.

منبع :خبرگزاری تسنیم