جامعه معلولین استان خوزستان

امروز:
پنج شنبه, 05 ارديبهشت 1398
اعتلای شخصیت و ارتقای کیفیت زندگی معلولین

مطالب جدید امروز

پوست هوشمند جدید برای ایجاد حس لامسه در اندام مصنوعی

محققان کره جنوبی پوست هوشمند جدیدی طراحی کرده‌اند که حالت ارتجاعی و انعطاف‌پذیری مشابه پوست واقعی داشته و به افراد معلول برای تجربه مجدد حس لامسه کمک می‌کند.

طی سال‌های اخیر، گروه‌های تحقیقاتی در سراسر دنیا بدنبال توسعه نسل جدید پروتزهای دست و پا هستند که جایگزین اندام از دست رفته افراد معلول شود؛ تلاش اصلی محققان، اتصال پروتز به سیستم عصبی است تا بتواند حس لامسه را به فرد معلول بازگرداند.

یکی از مشکلات اصلی برای ساخت پروتزهای هوشمند، سخت یا نیمه انعطاف‌پذیر بودن حسگرها است که تنها می‌توانند تا درجه مشخص و محدودی خم شوند.

اما در پوست هوشمند جدید که توسط محققان دانشگاه ملی سئول طراحی شده، از حسگرهای ساخته شده از نوارهای سیلیکونی با ساختار موجی شکل استفاده شده است؛ این حالت موجی‌شکل امکان مقاومت در برابر فشار بیشتر را فراهم می‌کند.

این پوست هوشمند می‌تواند در برخی از مناطق بدن بیش از بخش‌های دیگر حالت کششی و ارتجاعی پیدا کند.

پوست هوشمند الکترونیکی علاوه بر داشتن بیشتر خصوصیات پوست طبیعی شامل حالت ارتجاعی، نرم و گرم، امکان تجربه مجدد حس لامسه برای فرد معلول را فراهم می‌کند؛ این پوست طبق انتظار، به فشار، کشش، دما و رطوبت حساس است.

به گفته محققان، پوست جدید فوق‌العاده حساس بوده و امکان دریافت اطلاعات حسی دما، رطوبت، کشش، فشار را برای فرد معلول فراهم می‌کند.

دست مصنوعی با روکش پوست هوشمند الکترونیک با کمک چند فرد معلول مورد آزمایش قرار گرفت؛ دست مجهز به پوست هوشند از قابلیت انجام برخی کارهای پیچیده مانند دست دادن، ضربه زدن به صفحه کلید، نگه داشتن لیوان حاوی نوشیدنی سرد یا گرم، لمس پارچه خشک یا مرطوب برخوردار است.

این پوست مصنوعی به آرایه‌ای از الکترودهای پلاتین مجهز شد که با تحریک اعصاب، امکان انتقال داده از حسگرها به مغز را فراهم می‌کنند؛ اما این نگرانی‌هایی درخصوص استفاده از این الکترودها وجود دارد، بطورمثال با شکسته شدن و وورد آنها به جریان خون، صدمات جدی به بدن وارد می‌شود.

محققان امیدوارند از این پوست هوشمند بر روی پروتزهای بازو، دست و پا استفاده کنند.